Umjetnička škola Beli Manastir postala je dio eTwinning zajednice! Tijekom posljednja dva mjeseca putem ove platforme omogućena je međusobna suradnja s dvjema školama - Osnovnom školom I. G. Kovačić iz Đakova pod vodstvom prof. Maje Varga i Osnovnom glazbenom školom "Kontesa Dora" iz Našica pod vodstvom prof. Sanje Vazdar. Pokrenut je projekt pod nazivom "Skladateljica mog zavičaja Dora Pejačević", u kojem su se istraživala djela skladateljice i pijanistice Dore Pejačević.

Ideja vodilja bila je upoznavanje glazbenoga opusa hrvatske umjetnice u sklopu glazbenih radionica na kojima su učenici sa svojim nastavnicama proučavali i uvježbavali glazbena djela te izrađivali plakate i razglednice vezane uz Dorin život. Navedene aktivnosti objavljene su na javnom Twinspaceu, pa su se tako radovi, pripreme za zajednički koncert i sve ostale djelatnosti na nastavi mogle svakodnevno popratiti. Učenici 5. razreda naše škole su na nastavi Solfeggia učili o osnovnim
karakteristikama stilskoga razdoblja kojemu Dora pripada, te su slušali ulomke iz klavirskoga ciklusa "Život cvijeća op. 19”. Analiziranjem notnoga teksta uočavali su i prepoznavali glazbene elemente poput melodije, harmonije, ritma, oblika, glazbenoga sloga i ostalih glazbenih sastavnica. Učenica Josipa Vargek, pod mentorstvom prof. Antonije Kovač, za ovu je prigodu uvježbala "Đurđicu op. 19 br. 3" koju je potom izvela na zajedničkom koncertu u Glazbenoj školi "Kontesa Dora". Upravo je vrhunac projekta bio posjet gradu Našicama, obilazak Dorinoga groba i Zavičajnog muzeja - Dorine sobe te koncert učenika iz sve tri škole. Nakon sjajnih izvedbi mladih klavirista, violinista i tamburaša, uslijedila je razmjena kreativnih radova nastalih tijekom projekta.

"Skladateljica mog zavičaja Dora Pejačević" dokaz je uspješne suradnje različitih škola i povezivanja nastavnih predmeta zajedničkom temom. Učenici su tijekom projekta bili usmjereni na istraživački rad te su razvijali svoju kreativnost i upoznavali različite pristupe učenja. Osim toga, sudjelovanje u svim navedenim aktivnostima učenike je potaknulo na vrednovanje kulture i tradicije s naglaskom na glazbu, kao i na formiranje pozitivnih stavova prema glazbeno-estetskim vrijednostima.

Izuzetno smo sretni i ponosni da projekt je u potpunosti uspio, a materijali - slike i snimke aktivnosti na nastavi i zajedničkom druženju dostupni su na mrežnoj stranici eTwinning Live. Iako je sve završeno, nadamo se da to nije kraj - radujemo se novim suradnjama i razmjeni iskustva u budućnosti!

Zrinka Barić